Új szállítólevél kiállítását a vevői szállítólevelek listájából, a bal felső Új vevői szállítólevél nyomógombbal kezdeményezhetjük. Ennek hatására megjelenik a szállítólevél kiállítására használható ablak.
Amennyiben több szállítólevéltömböt használunk, úgy első lépésben megjelenik a számlatömb kiválasztására használható párbeszédablak. A szállítólevéltömb választására az szállítólevélszerkesztő ablak felső részében jobbra, a mégsem gomb mellett is lehetőség van.
Ha új szállítólevél tömböt szeretnénk létrehozni, használjuk a fogaskerék/kiegészítő adatok/vevői dokumentumok/szállítólevél tömbök lépéssort. Itt létrehozhatunk új szállítólevél tömböt, melybe mentett szállítólevelek igényünk szerint csökkenthetik a megfelelő raktár készletét.
SZÁLLÍTÓLEVÉL KITÖLTÉSE
Szállítólevél adatok
Az új vevői szállítólevél gombra kattintva adhatjuk meg a szállítólevél alapvető adatait.
Számlázási cím
Töltsük ki értelemszerűen a vevő nevét, irányítószámát, település, utca házszám mezőket, valamint a partner adószáma mezőket.
Amennyiben négy jegyű magyar irányítószámot adunk meg, úgy a település automatikusan kitöltődik.
Ezt követően adjuk meg a szállítólevél kiállításának dátumát (szállítólevél kelte) és a szállítólevélen használt devizanemet.
Tételek felvitele, műveletek
Új tételt a számlára az Új tétel nyomógombbal tudunk felvinni, ekkor megjelenik a tétel felvitelére használható párbeszédablak:
A Megnevezés mezőbe kezdjük el begépelni a tétel nevét. Ha van terméktörzs, akkor a program a beírt megnevezés alapján javaslatot tesz a legördülőben a tétel gyors kiválasztása érdekében.
A termék kiválasztása után, ha a terméknek vannak fiókjai (fiók/fióktároló: azonos termék de különböző szín, vagy méret stb), akkor az a megnevezés mező alatt megjelenik.
A Cikkszám mezőben megadható a termék cikkszáma. Az enter billentyű használatával a program cikkszám, vagy EAN kód alapján megpróbálja a terméket kikeresni (nem kötelező).
A VTSZ/SZJ mezőben megadható a termék, vagy szolgáltatás VTSZ / SZJ / TESZOR száma (nem kötelező).
A Mennyiség mezőbe írjuk be az adott tétel mennyiségét, ezzel lesz felszorozva a megadott egységár.
A Mennyiség melletti Mennyiségegység mezőben begépelhetjük/kiválaszthatjuk a használni kívánt mennyiségegységet.
A Nettó egységár mezőben adható meg a tétel nettó (ÁFA nélküli) egységára, ez lesz felszorozva a mennyiség mezőben megadott mennyiséggel.
Az ÁFA kulcs mezőben válasszuk ki a szükséges ÁFA kulcsot. Ha a legördülő listában nem találjuk a szükséges áfa kulcsot, kattintsunk az áfa kulcs melletti nagyító ikonra.
A Bruttó egységár mező a nettó egységár és ÁFA kulcs kiválasztása után automatikusan számítódik, de akár a bruttó egységárban is megadható a termék ára.
Ha a termék a terméktörzsből származik, úgy az ár mellett jobb oldalt megjelenik annak az árcsoportnak a neve, ahonnan az ár ered.
A program a szállítólevél nyomtatása során mindig azt az összeget (nettót, vagy bruttó) fixálja le, amelyiket begépeltük, vagy amelyik a terméktörzsben rögzítésre került. Azaz ha azt szeretnénk, hogy a kerekítésekből ne legyen más összeg, mint amit rögzítettünk, akkor mindig azt az árat írjuk be, amelyiket fixen szeretnénk tartani.
A Kedvezmény mezőben százalékos mértékben adható meg a kedvezmény mértéke, ami levonandó a megadott összegekből.
A Rendben nyomógombbal a tétel felvitelre kerül, majd a tételfelviteli ablak bezáródik.
A Rendben, következő nyomógomb hatására a tétel felvitelre kerül, de az ablak nem záródik be, egyből lehet újabb tételt felvinni.
Az Új termék gombbal olyan termékkel bővíthetjük a terméktörzset, ami addig a törzsben nem szerepelt.
A Termék kereső ablak megnyitja a terméklistát, ahol nagyobb ablakban kereshető ki a szükséges termék.
A Mégsem gombbal kiléphetünk - mentés nélkül - a tételfelviteli ablakból.
Amennyiben az előfizetés készletkezelésre is kiterjed, úgy a Raktár legördülőben változtatható az alapértelmezett kivételezési raktár.
Tétel módosítása, egyéb szerkesztési lehetőségek
A szállítólevél szerkesztő ablakban - a szállítólevél mentése előtt - a tétel módosítása a Módosítás gombbal lehetséges, a Törlés gombbal pedig törölhetők a kijelölt tételek. A Módosítás gombbal ugyanaz az ablak jelenik meg, ami előzőleg az új tétel felvitelekor ismertetésre került.
A tételek több dokumentumtípuson keresztül egyszerűen vágólap műveletekkel másolhatók, kivághatók.
Ha tételeket szeretnénk másolni, akkor jelöljünk ki több tételt (CTRL gomb nyomva tartásával), majd kattintsunk a Másolás nyomógombra, majd a cél helyen kattintsunk a Beillesztés gombra. Ennek hatására a cél helyen is beillesztésre kerülnek a tételek.
Amennyiben kijelölés után a Kivágás gombot használjuk, úgy a forrás helyről a tételek törlésre kerülnek, majd a Beillesztés gombbal a cél helyen beilleszthetők.
Az ÁFA váltás nyomógombbal lehetőség van arra, hogy tömegesen a felvitt tételek ÁFA kulcsát módosítsuk egy másikra. Ez hasznos akkor, ha az alapból más ÁFA kulcsú termékekből álló számlát 0% ÁFA kulccsal kell kiszámlázni.
Szállítási/Levelezési cím
A Szállítási/Levelezési cím fül kitöltése nem kötelező, de kitöltése esetén a számla fejlécében a vevő adatai alatt „Szállítási/levelezési cím” felirattal megjelennek ezek az adatok. Javasoljuk használatát, ha a szállítólevelet postázzuk, és a szállítási cím eltér a számlázási címtől.
Megjegyzés a dokumentumon
A Megjegyzés a dokumentumon fülön megadott szöveg megjelenik a szállítólevél alján. A megjegyzés megadásakor alapvető formázási műveletek is használhatók.
SZÁLLÍTÓLEVÉL LEZÁRÁSA, NYOMTATÁSI KÉP
A szállítólevélszerkesztő ablak felső részén található Nyomtatási kép nyomógombbal a dokumentum tartalma ellenőrizhető.
A szállítólevél szerkesztése a Rendben gombbal lezárható.
A Mégsem gombbal a szállítólevélszerkesztő ablak bezárható, a szállítólevél nem kerül mentésre.
A Félretesz nyomógomb a szállítólevelet félretettként menti. (szállítólevelek között az adott napon dőlt betűvel, sorszám nélkül találjuk)
A Mentés nyomógomb menti a dokumentumot, nyomtatásra használható ablakot nem nyit, majd zárja a szállítólevélszerkesztőt.
A Mentés nyomtatás nyomógomb menti a szállítólevelet, zárja a szállítólevélszerkesztőt, majd megnyitja a szállítólevél nyomtatási képét.
Tipp!
Ha tételeket szeretnénk másolni (számlához szállítólevelet készíteni), akkor a (mentett) szállítólevél előtt kattintsunk a szürke háromszög ikonra.
Ezt követően a mindent kijelöl/másolás lépésekkel a tételek számlára/szállítólevélre beilleszthetők, ezzel gyorsítható a munka.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.