Mi az a nyugtás vásárlás?
A nyugtás vásárlás olyan eladási tranzakció, mely nem kapcsolódik számlához, sem szállítólevélhez, de magát az eladást tudjuk vele dokumentálni. A funkció semmilyen adóigazgatási célokra alkalmas dokumentumot nem állít elő.
A nyugtás vásárlást akkor célszerű alkalmazni, ha az eladásainkat szeretnénk dokumentálni, forgalmi listákat generálni, készletet csökkenteni, akár anélkül, hogy a vevő megadná az adatait.
Új nyugtás vásárlást az Új nyugtás vásárlás nyomógombbal vihetünk fel.
A bal felső – vevő adatai – szekcióban megadhatjuk a vevő adatait, de ez elhagyható.
Jobbra, a Nyugtás vásárlás időpontja mezőben automatikusan látható az aktuális időpont, ez módosítható, az alatta lévő Devizanem mezővel együtt.
Új tételt a számlára az Új tétel nyomógombbal tud felvinni, ekkor megjelenik a tétel felvitelére használható párbeszédablak:
A Megnevezés mezőbe kezdje el begépelni a tétel nevét. Ha használ terméktörzset, akkor a program a beírt megnevezés alapján javaslatot tesz a legördülőben a tétel gyors kiválasztása érdekében.
A termék kiválasztása után, ha a terméknek vannak fiókjai, akkor az a megnevezés mező alatt megjelenik.
A Cikkszám mezőben megadhatja a termék cikkszámát. Ha itt entert nyom, akkor a program cikkszám, vagy EAN kód alapján megpróbálja a terméket kikeresni (nem kötelező).
A VTSZSZJ mezőben megadhatja a termék, vagy szolgáltatás VTSZ / SZJ / TESZOR számát (nem kötelező).
A Mennyiség mezőben megadhatja az adott tétel mennyiségét, ezzel lesz felszorozva a megadott egységár.
A Mennyiség melletti Mennyiségegység mezőben begépelheti, vagy kiválaszthatja a használni kívánt mennyiségegységet.
A Nettó egységár mezőben adhatja meg a tétel nettó (ÁFA nélküli) egységárát, ez lesz felszorozva a mennyiség mezőben megadott mennyiséggel.
Az ÁFA kulcs mezőben választhatja ki a szükséges ÁFA kulcsot.
A Bruttó egységár mező a nettó egységár és ÁFA kulcs kiválasztása után automatikusan számítódik, de akár a bruttó egységárban is megadhatja a termék árát.
Ha a termék a terméktörzsből származik, úgy az ár mellett jobb oldalt megjelenik annak az árcsoportnak a neve, ahonnan az ár származik.
A program a számla nyomtatása során mindig azt az összeget (nettót, vagy bruttó) fixálja le, amelyiket begépelte, vagy amelyik a terméktörzsben rögzítésre került. Azaz ha azt szeretné, hogy a kerekítésekből ne legyen más összeg, mint amit szeretett volna, akkor mindig azt az árat gépelje be, amelyiket fixen akarja tartani.
A Kedvezmény mezőben százalékos mértékben adható meg a kedvezmény mértéke, ami levonandó a megadott összegekből.
Az ablakban a Rendben nyomógombbal a tétel felvitelre kerül, majd a tételfelviteli ablak bezáródik.
A Rendben, következő nyomógomb hatására a tétel felvitelre kerül, de az ablak nem záródik be, egyből lehet újabb tételt felvinni.
Az Új termék gombbal olyan termékkel bővítheti a terméktörzset, ami addig a törzsben nem szerepelt.
A Termék kereső ablak megnyitja a terméklistát, ahol nagyobb ablakban keresheti ki a szükséges terméket.
A Mégsem gombbal kiléphet a tételfelviteli ablakból.
Amennyiben az előfizetés készletkezelésre is kiterjed, úgy a Raktar legördülőben változtatható az alapértelmezett kivételezési raktár.
TÉTEL MÓDOSÍTÁSA, TÖRLÉS ÉS EGYÉB MŰVELETEK
A számlaszerkesztő ablakban a tétel módosítása a Módosítás gombbal lehetséges, a Törlés gombbal pedig törölhetők a kijelölt tételek. A Módosítás gombbal ugyanaz az ablak jelenik meg, ami előzőleg az új tétel felvitelekor ismertetésre került.
A tételek több dokumentumtípuson keresztül egyszerűen vágólap műveletekkel másolható, kivágható.
Ha tételeket szeretnénk másolni, akkor jelöljünk ki több tételt (CTRL gomb nyomvatartásával), majd kattintsunk a Másolás nyomógombra, majd a cél helyen kattintsunk a Beillesztés gombra. Ennek hatására a cél helyen is beillesztésre kerülnek a tételek.
Amennyiben kijelölés után a Kivágás gombot használjuk, úgy a forrás helyről a tételek törlésre kerülnek, majd a Beillesztés gombbal a cél helyen beilleszthetők.
Az ÁFA váltás nyomógombbal lehetőség van arra, hogy tömegesen a felvitt tételek ÁFA kulcsát módosítsuk egy másikra. Ez hasznos akkor, ha az alapból más ÁFA kulcsú termékekből álló számlát 0% ÁFA kulccsal kell kiszámlázni.
A Levelezési cím fül kitöltése nem kötelező, de kitöltése esetén a nyugtás vásárlás fejlécében a vevő adatai alatt „Levelezési cím” felirattal megjelennek ezek az adatok.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.